Chaos tool suite (ctools) (8.x-3.0-alpha27) - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disable
fr: Désactiver

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Étiquette

en: Save
fr: Enregistrer

en: Summary
fr: Résumé

en: Region
fr: Région

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Data type
fr: Type de données

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Data Type
fr: Type de données

en: Order
fr: Ordre

en: Hidden
fr: Caché

en: Relationship
fr: Relation

en: Information
fr: Informations

en: Blocks
fr: Blocs

en: Above
fr: Au-dessus

en: Hide
fr: Masquer

en: Context
fr: Contexte

en: Pager
fr: Pagination

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Finish
fr: Finir

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Add Relationship
fr: Ajouter une relation

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Field formatter
fr: Mise en forme de champ

en: Pager type
fr: Type de pagination

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: Machine Name
fr: Nom système

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: View mode
fr: Mode de visualisation

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
fr: Par exemple, en le paramétrant à 3, les 3 premiers éléments ne seront pas affichés.

en: Context assignments
fr: Affectations des contextes

en: Format type machine name
fr: Nom système du type de format

en: Visually Hidden
fr: Non affiché
