Entity Browser (8.x-1.0-alpha8) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: Statut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Open
fr: Ouvert

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Display
fr: Affichage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Upload
fr: Transférer

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé(e)

en: General information
fr: Information générale

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Media
fr: Média

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Change
fr: Modifier

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Form
fr: Formulaire

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Page path
fr: Chemin de la page

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fr: L'image a été redimensionnée pour tenir dans les dimensions maximales autorisées (%dimensions pixels).

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image transférée est trop petite ; les dimensions minimales sont de %dimensions pixels.

en: Bundle
fr: Paquet

en: Created on
fr: Créé le

en: Form mode
fr: Mode de saisie

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Alternative text
fr: Texte alternatif

en: Include file in display
fr: Inclure le fichier dans l'affichage

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fr: La description peut être utilisée en tant qu'étiquette du lien pointant vers le fichier.

en: Preview image style
fr: Aperçu du style d'image

en: Image style
fr: Style d'image

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Save entity
fr: Enregistrer l'entité

en: View mode
fr: Mode de visualisation

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Select files
fr: Sélectionner des fichiers

en: Master
fr: Maître

en: File view mode
fr: Mode d'affichage de fichier

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Entity label
fr: Étiquette de l'entité

en: Modal width
fr: Largeur de la fenêtre modale

en: Modal height
fr: Hauteur de la fenêtre modale

[ctx: Sort order]
en: Order
fr: Ordre

en: Preview image style: @style
fr: Style d'image de l'aperçu : @style

en: Display plugin
fr: Plugin d'affichage
