Entity Reference Revisions (8.x-1.0) - en to ro translation catalogue (47 entries)

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: Revision ID
ro: ID revizie

en: Filter by
ro: Filtrare dupa

en: Role
ro: Rol

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Search fields
ro: Câmpuri de căutare

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: types
ro: tipuri

en: About
ro: Despre

en: Sort direction
ro: Direcţie de sortare

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Filter settings
ro: Setări filtru

en: Displays the fields with an optional template.
ro: Afișează câmpurile cu un șablon opțional.

en: Restrict to the selected roles
ro: Restricționat la rolurile selectate

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ro: Afișați entitățile referință randate de entity_view().

en: Rendered as @mode
ro: Randat ca @mode

en: Other…
ro: Alt...

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
ro: <strong>Notă:</strong> În afișările de tip 'entitate de referință', toate câmpurile vor fi afișate în linie, cu excepția cazurilor în care aici se face o alegere clară pentru câmpurile în linie.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ro: Selectați câmpul(rile) care vor fi căutate la folosirea widget-ului de autocompletare.

en: An entity field containing an entity reference.
ro: Un câmp al entității care conține o referință către o entitate.

en: Type of item to reference
ro: Tipul elementului referit

en: Create referenced entities if they don't already exist
ro: Creează entitățile referite dacă acestea nu există deja

en: Entity Reference inline fields
ro: Câmpuri în linie de tip Entitate de Referință

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
ro: Returnează rezultatele ca șir PHP de etichete și rânduri randate.

en: Managing and displaying entity reference fields
ro: Administrare și afișare câmpuri de referință entitate

en: Selecting reference type
ro: Selectare tip de referință

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
ro: În setările câmpului puteți selecta la care tip de entitate doriți să creați o referință.

en: Filtering and sorting reference fields
ro: Filtrare și sortare câmpuri de referință

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
ro: În funcție de tipul de entitate ales, opțiuni de filtrare și sortare suplimentare sunt disponibile pentru lista de entități care pot fi referite, în setările câmpului. De exemplu, lista utilizatorilor poate fi filtrată după rol și sortată după nume sau ID.

en: Displaying a reference
ro: Afișarea unei referințe

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
ro: O entitate de referință poate fi afișată ca o etichetă simplă cu sau fără o legătură către entitate. În mod alternativ, entitatea referită poate fi afișată ca teaser (sau orice alt mod de vizualizare disponibil) în interiorul entității de referință.

en: View handler settings
ro: Setări handler view

en: Sort settings
ro: Setări de sortare

en: Search field
ro: Câmp de căutare

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: Target UUID
ro: UUID vizat

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
ro: Randare recursivă detectată la randarea entității @entity_type @entity_id. Întrerupeți randarea.

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the entity reference field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> câmpului entității de referință pot fi configurate individual. Vedeți <a href=":field_ui">ajutorul pentru modulul Field UI</a> pentru mai multe informații despre cum să administrați câmpurile și afișarea lor.
